https://encyklopedierokycan.wz.cz/vstupdofotogalerie.jpg

 

https://encyklopedierokycan.wz.cz/vstupmapy.jpg

 

https://encyklopedierokycan.wz.cz/zpetnahomepage.jpg

https://encyklopedierokycan.wz.cz/fotografieheadlinesidlistehrudkovanka.jpg


Sídliště Hrudkovanka vyrostlo v 50. letech 20. století na rozsáhlé ploše Pražského předměstí, podél Nerudova náměstí a ulic Raisova, Kozlerova, Mládežníků, Luční a Pražská. Projekt obytného souboru vypracoval ing. arch. Zdeněk Tichý. Má okolo 400 bytových jednotek. Ve své době šlo o největší obytný projekt v dějinách Rokycan.

Jeho výstavba začala roku 1952. Nejprve zbudován tzv. Sedmidům čp.687-693/II v ulici Mládežníků (masivní obytný blok silně ovlivněný socialistickým historismem s bohatou historizující fasádou). Po roce 1954 následovala výstavba tzv. Malého sídliště, skupiny 8 drobných jednopatrových obytných domů podél severní strany ulice Mládežníků a Luční. I zde byl na jinak moderně koncipované objekty aplikován dekor ve stylu socialistického historismu. V letech 1956-1960 pak vyrostla největší část obytného souboru Hrudkovanka (tzv. Velké sídliště). Obytná zástavba nově definovala severní stranu Nerudova náměstí (tzv. objekt „Rampa“). Došlo také ke korekci trasy Pražské ulice a mezi ni a ulici Mládežníků vsazena řádková zástavba polouzavřených bloků s pomocnými komunikacemi (Kozlerova a Raisova ulice). Tato fáze výstavby již je oproštěna od většiny slohových prvků socialistického historismu, byť hmotové pojetí objektů je nadále tradiční (převážně jednopatrová a dvoupatrová zástavba s valbovými střechami). Kromě toho v rámci sídliště Hrudkovanka bylo zbudováno několik objektů veřejného charakteru, především mateřská škola v Raisově ulici, dětské jesle v Kozlerově ulici a prodejna potravin v Raisově ulici. Ve stejné době jako sídliště Hrudkovanka vyrostl také na nedalekém nároží ulic Na Pátku a Pražská komplex činžovních domů čp.715-720/II. Výstavba proběhla v letech 1955-1958. Šlo o dvoupatrové domy tvořící kompaktní pás. V nárožní sekci je přízemí domu protnuto masivním průjezdem do dvora. Jde o jeden z nejčistějších příkladů architektury socialistického realismu v Rokycanech.

Sídlišti Hrudkovanka ustoupila část původních domů Pražského předměstí, ovšem šlo o převážně mezerovitou, periferní zástavbu. Rovněž slohové řešení silně ovlivněné érou 50. let a jeho stalinským historismem (socialistický realismus) se s odstupem let jeví jako relativně zajímavé a nerušící. Podrobný popis sídliště Hrudkovanka se nachází v kapitole „Pražské předměstí“, v příslušném oddílu.